تغذیه در دوران پیری

» تغذیه در دوران پیری


تقریباً در ایران 4 میلیون نفر در سن 65 سال و بالاتر زندگی می کنند. در کشور ما میزان جمعیت سالمندان و شیوع بیماری در سالمندان به تدریج در حال افزایش است.


بخش قابل توجهی از جمعیت 65 ساله و بالاتر در کشور ما تحت تأثیر بیماری هایی که ناشی از تغذیه نامناسب و نامتعادل است زندگی می کند. تغذیه ناخودآگاه عامل خطر مهمی در چاقی ، دیابت ، بیماری های قلبی عروقی ، پوکی استخوان ، سکته مغزی ، بیماری های سیستم اسکلتی و عضلانی است که در این گروه سنی مشاهده می شود.


مانند همه سنین ، تغذیه مناسب و متعادل برای محافظت از سلامت و توسعه در این گروه سنی بسیار مهم است. تغذیه کافی و متعادل؛ این ماده با مصرف کافی مواد مغذی در چهار گروه غذایی تهیه می شود. این غذاها شامل : شیر ، پنیر و ماست در گروه شیر؛ گوشت ، مرغ ، تخم مرغ و حبوبات در گروه گوشت؛ نان ، بلغور ، ماکارونی ، برنج ، ذرت که در گروه سبزیجات و میوه و غلات قرار می گیرند، هستند.


میزان مصرف توصیه شده از این غذاها به طور جداگانه متفاوت است و سن ، جنس و وضعیت فعالیت بدنی فرد بر این میزان تأثیر می گذارد. تعداد وعده های غذایی باید افزایش یابد و باید وعده های غذایی مکرر خورده شود. صبحانه باید صبح انجام شود. باید وزن ایده آل بدن حفظ شود و تعادل بین انرژی حاصل از مواد مغذی و انرژی صرف شده حفظ شود. مصرف غذاهای چرب باید محدود باشد. مرغ یا بوقلمون به جای گوشت قرمز باید ترجیح داده شود.


ماهی باید حداقل 2-3 بار در هفته مصرف شود. مصرف چربی حیوانی باید کاهش یابد و روغنهای گیاهی ترجیح داده شوند. در مصرف شیر و ماست کم چرب یا بدون چربی باید دقت کرد. دسرهای شیر مانند پودینگ و شیر برنج باید به جای غذاهای شکر ، قند و پالپ دار که فوراً قند خون را بالا می برد ترجیح داده شود. از مصرف کیک ، دسر و شیرینی باید تا حد ممکن خودداری شود.


هر روز باید 5-7 وعده سبزیجات و میوه و همچنین وعده های غذایی حبوبات خشک 2-3 بار در هفته مصرف شود. به جای روش سرخ کردن ، روش های جوش ، کباب کردن و پخت ارجحیت دارد. از غذاهای سرخ شده خودداری کنید. هنگام پختن گوشت ، روغن اضافی نباید اضافه شود. فعالیت بدنی باید با توجه به سن تا حد ممکن افزایش یابد.


برای جلوگیری از فشار خون بالا ، که در افراد بالای 65 سال دیده می شود ، باید مصرف روزانه نمک محدود شود زیرا باعث خونریزی و مرگ مغزی شود. از نمک اضافی نباید به وعده های غذایی آماده اضافه کرد و از مصرف ترشی که دارای نمک بالایی هستند ، باید خودداری کرد. تلفات مایع افراد بالای 65 سال و مشکلات بهداشتی ناشی از این تلفات بیشتر از سایر گروههای سنی است. به همین دلیل افراد مسن باید روزانه مایعات خود را افزایش داده و روزانه 8-10 فنجان مایعات مصرف کنند.


مصرف سیگار ، الکل ، چای بیش از حد و قهوه باعث ایجاد مشکلات سلامتی برای همه ، به ویژه افراد مسن می شود. آب و سوپ نوشیدنی های مناسب برای افراد مسن هستند.


تغذیه در دوره های سنی

مشکلات بهداشتی که به دلیل تغذیه ناکافی و نامتوازن در هر دوره از چرخه زندگی با آنها روبرو می شویم ، بر وضعیت سلامتی ، بهره وری افراد ، کیفیت زندگی و همچنین مخارج درمانی در سنین بالاتر تاثیرمی گذارد.


بنابراین ، تغذیه مناسب و متعادل در هر دوره سنی بسیار مهم است. تغذیه؛ این عمل عملی است که باید به صورت آگاهانه انجام شود تا مواد مغذی مورد نیاز بدن در مقادیر کافی و در مواقع مناسب به منظور محافظت از سلامتی و بهبود کیفیت زندگی انجام شود. تغذیه سالم باعث افزایش کیفیت زندگی افراد بخصوص در دوران نوزادی ، پیش دبستانی و مدرسه ، نوجوانی و سالخوردگی می شود.


ترجمه شده از سایت : hsgm.saglik.gov.tr


آخرین مطالب این وبلاگبلیط هواپیما چارتریبلیط هواپیما چارتریخرید بلیط ارزان هواپیما چارتری
تعمیر پکیج در شیرازتعمیر پکیج در شیرازتعمیر برد پکیج در شیراز
ساخت وبلاگساخت وبلاگساخت وبلاگ رایگان
ثبت آگهی رایگان ثبت آگهی رایگان درج آگهی ویژه در بالون آگهی  ساروج   |   ساخت وبلاگ   |   لوازم خانگی