مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» اثرات استعمال دخانیات بر سلامت روان

اثرات استعمال دخانیات بر سلامت روان


مصرف دخانیات تنها تأثیر منفی بر سلامت جسمی شما ندارد. اغلب به بروز و بدتر شدن برخی از اختلالات روانی منجر می شود. در این مقاله ، تأثیرات استعمال سیگار بر سلامت روان را کشف کنید.


خواص و فواید انبه برای بدن مطلب مرتبط خواص و فواید انبه برای بدن

پنهان نیست که استعمال سیگار بر سلامتی تأثیر منفی می گذارد. به دلیل غلظت بالای ترکیبات سمی در سیگار ، افراد سیگاری در معرض بسیاری از بیماری ها هستند. با این وجود ، فراتر از تأثیرات آن بر سلامت جسمی ، سیگار کشیدن می تواند بسیاری از اختلالات روانی را ایجاد یا بدتر کند. اگرچه بسیاری بر این باورند که این یک روش مؤثر برای رفع استرس و اضطراب است ، اما استعمال سیگار بسیار مضر است.


در این مقاله ، تأثیرات استعمال سیگار بر سلامت روان را توضیح خواهیم داد.


اثرات استعمال دخانیات بر سلامت روان


در ابتدا ، تنباکو اثر تسکین دهنده ایجاد می کند که دیر یا زود منجر به تحریک پذیری می شود.

یکی از مهمترین اعتقاد افراد سیگاری این است که سیگار کشیدن می تواند به تسکین استرس و علائم اضطرابی کمک کند. با توجه به اثر آرامش بخش درک شده از سیگار کشیدن ، برخی از افراد از این واقعیت اطمینان دارند. با این حال ، این عادت بد در طولانی مدت اثر متضاد دارد.


اجزای سمی سیگار باعث ایجاد تغییر شیمیایی در مغز می شود. نیکوتین احساس آرامش فوری ایجاد می کند ، بنابراین افراد سیگاری معتقدند که می تواند اضطراب آنها را تسکین دهد. با این حال ، این وضعیت موقتی است و به زودی علائم و درخواست های خارج از بدن برانگیخته می شوند.


اگرچه به نظر می رسد استعمال دخانیات موثرترین روش برای کنترل این واکنش ها است ، اما راهی برای درمان اضطراب و دلایل اساسی آن نیست.


سیگار کشیدن و افسردگی


افسردگی نیز با سیگار کشیدن ارتباط نزدیکی دارد. افراد مبتلا به این اختلال به دلیل احساس لذت ناشی از نیکوتین ، ترک سیگار دشوارتر هستند. با این حال ، مشخص نیست که آیا سیگار کشیدن باعث افسردگی می شود یا شاید افسردگی را به سیگار کشیدن تشویق می کند.


در هر صورت ، اجزای دخانیات باعث اختلال در مکانیسم های مغزی می شوند که به تولید دوپامین ، یک هورمون مهم برای سلامتی کمک می کند. اگرچه به نظر می رسد در ابتدا او را هشدار می دهد ، اما از طولانی شدن ترشح آن جلوگیری می کند.

تفاوت سروتونین و دوپامین مطلب مرتبط تفاوت سروتونین و دوپامین


نکاتی در مورد ترک سیگار


هنگامی که تصمیم به ترک سیگار گرفتید ، سلامت جسمی و روانی به میزان قابل توجهی بهبود می یابد. در این زمینه ، بسیاری از فواید آن در هفته های اول درک می شود.


با این حال ، ترک کردن همیشه آسان نیست. بنابراین ، ایده خوبی است که نکات زیر را دنبال کنید:


طرحی را برای کنار گذاشتن طراحی کنید


ترک سیگار به طور ناگهانی سخت ترین راه خداحافظی با آن است. بنابراین ، افراد اگر با کمک حرفه ای برنامه ای از استراتژی های مختلف طراحی کنند ، به اهداف خود می رسند.


انتخاب زمان مناسب برای اتخاذ این تصمیم ممکن است کلید موفقیت باشد. به این ترتیب ، در موارد اضطراب ، بحران یا تغییر عمده کمتر احتمال دارد سیگار را ترک کنید. برخی از اقدامات شما می توانید به این طرح اضافه کنید عبارتند از:


به تدریج عادت های خود را تغییر دهید در حالی که رژیم خود را بهبود می بخشید و یک روال ورزشی را انجام می دهید.


از محیط های ایجاد سیگار (مهمانی ها ، میله ها و موارد مشابه) خودداری کنید.


عادت های سالم مانند مدیتیشن ، آروماتراپی و ماساژ درمانی را دنبال کنید.


شروع به انجام فعالیتهایی کنید که نیاز به تمرکز دارند.


یادآوری بنویسید.


پولی که قبلا برای سیگار خرج میکردید، پس انداز کنید.


رژیم خود را بهبود بخشید.


رژیم غذایی سالم و ترک سیگار


یک رژیم غذایی سالم باعث می شود که فواید ترک سیگار را سریعتر متوجه شوید.


اگر می خواهید سیگار را ترک کنید ، یک رژیم کامل و متعادل می تواند بسیار مفید باشد. اگرچه تنها راه حل در برابر سندرم ترك مجدد نیست ، اما می تواند اثر مثبت داشته باشد. غذاهایی با کیفیت غذایی بالا به کاهش اثرات سموم بر سلامت جسمی و روانی کمک می کند.


بنابراین ، بهتر است روزی پنج یا شش بار با ترکیب غذاهایی مانند:


گوشت و ماهی بدون چربی

میوه و سبزیجات تازه

غلات کامل

آجیل و دانه ها

روغن زیتون

رو به رو شوید.


مصرف آب خود را افزایش دهید


بعضی از نوشیدنی ها لذت سیگار را بیشتر می کنند. به نظر می رسد نوشابه ، الکل ، چای و قهوه باعث افزایش میل به سیگار می شوند. بنابراین توصیه می شود میزان مصرف این نوشیدنی ها را محدود کرده و میزان مصرف آب را در طول روز افزایش دهید. عادت ایده آل نوشیدن حداقل دو لیتر آب در روز است.


از پشتیبانی حرفه ای و حمایت از خانواده برخوردار شویددرمان فردی یا گروهی می تواند به افراد سیگاری کمک کند تا عادت خود را بشکنند. گفتار درمانی برای تغییر رفتارهایی که باعث این عادت می شود مفید است. در حقیقت ، روانشناسان ممکن است تکنیک هایی مانند درمان شناختی رفتاری را پیشنهاد دهند. این روش در افراد سیگاری نیز بسیار مؤثر است و همچنین در مواردی که علائم بهداشت روان وجود دارد ، وجود دارد. همچنین حمایت خانواده بسیار حائز اهمیت است .


آیا قصد دارید سیگار را ترک کنید؟


اگر جواب شما بله است ، سعی کنید پیشنهادهایی را که در اینجا به اشتراک می گذاریم دنبال کنید. اگر کارایی ندارند ، در مورد گزینه های دیگر مانند جایگزینی نیکوتین از یک متخصص بپرسید.


ترجمه شده از سایت : sagligabiradim.com

فرم ارسال نظر  دستگاه آب قلیایی دکتر مومنی   |   روانشناس ایرانی در لندن   |   ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


 در 60 ثانیه وبلاگ خودتو بساز !! در 60 ثانیه وبلاگ خودتو بساز !! مشاهده